Peelingi
co to jest peeling?
Są to zabiegi złuszczania naskórka, za pomocą specjalnie dobranych substancji (np.kwas glikolowy, kwas migdałowy, TCA- kwas trójchlorooctowy,) a wraz z nim zbędnych komórek i substancji. Złuszczanie może odbywać się na różnych głębokościach (peelingi powierzchowne i głęboki). Powoduje to odpowiednią przebudowę głębiej położonych elementów skóry właściwej (m.in. wzost produkcji kolagenu, elastyny i glikozamin, lepsze usieciowanie włókien sprężystych i kolagenowych) dając efekt bardziej sprężystej, wygładzonej i rozjaśnionej skóry. Pełna kuracja wymaga przeprowadzenia na ogół kilku zabiegów. Większość peelingów nie przeszkadza w codziennej aktywności zawodowej, niektóre z nich wymagają kilkudniowej przerwy w pracy (np. wyższe stężenia TCA).
Główne wskazania do wykonania tego rodzaju zabiegów to:
- starzenie się skóry (fizjologiczne i słoneczne)
- odświeżenie, rozjaśnienie wygładzenie i dotlenienie skóry, redukcja drobnych zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry
- przebarwienia (pozapalne, posłoneczne, hormonalne, plamy barwnikowe)
- skóra tłusta
- trądzik- likwidowanie jego pozostałości
- powierzchowne blizny zanikowe, rozstępy
- rogowacenie przymieszkowe skóry twarzy, ramion lub ud
Kwas trójchlorooctowy (TCA)
Stosowane są różne stężenia kwasu TCA (od 10% do 50%). Stężenie użytego peelingu TCA dobiera lekarz wykonujący zabieg. W zależności od oczekiwanych rezultatów stosuje się odpowiednie stężenie kwasu TCA a jego roztwór nakłada się wieloetapowo w postaci kolejnych warstw. Bezpośrednio po zabiegu peelingu TCA skóra jest zarumieniona, właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, pacjent odczuwa wrażenie wzmożonego napięcia i suchości skóry, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka – proces ten trwa kolejne 3-4 dni, nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka (sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn). Okres złuszczania bywa trudny dla pacjenta, w związku z czym zaleca się takie zaplanowanie aktywności aby w najtrudniejszym okresie pacjent mógł pozostać w domu. Bardzo istotną rolę w łagodzeniu dyskomfortu związanego z okresem złuszczania naskórka odgrywa stosowanie dermo – kosmetyków o właściwościach nawilżających (kremy, woda termalne). Informacji o tych preparatach udziela lekarz wykonujący zabieg.