Leczenie nadpotliwości
Nadmierna potliwość to schorzenie dotykające 2-3% populacji, jednak częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Patologiczna nadtpotliwość występuje wtedy, kiedy wytwarzanie potu przekracza 50mg/5min; w tym przypadku pot spływa nam spod pach, kapie z rąk i wydziela się w ogromnych ilościach na stopach. Wyróżniamy nadmierną potliwość miejscową (dotyczy stóp, dłoni, pach) oraz uogólnioną (dotyczącą całego ciała). Pojawienie się pierwszych objawów przypada zwykle na okres dojrzewania, a nasilenie przypada w wieku 20-30 lat.
Czynnikami nasilającymi objawy nadmiernej potliwości są ćwiczenia fizyczne, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, silne emocje oraz alkohol, kawa, herbata, gorące lub pikantne potrawy. Warto podkreślić, że kojarzenie nadmiernej potliwości z przykrym zapachem ciała jest błędne, a ewentualny zapach to następstwo działania bakterii zbierających się w miejscach, w których zbyt długo utrzymuje się pot.
Nadpotliwość to nie jedynie problem fizyczny. Pacjenci dotknięci takim schorzeniem żyją w ciągłym poczuciu dyskomfortu psychicznego, tracą poczucie pewności siebie, a najzwyklejsze codzienne czynności stanowią dla nich duży problem. W rezultacie prowadzi to do ograniczenia satysfakcji z pracy zawodowej oraz zaburzenie relacji międzyludzkich, co może skutkować dużo poważniejszymi problemami psychicznymi, a nawet depresją.
Przełomowe dla leczenia nadmiernej potliwości było wprowadzenie do leczenia toksyny botulinowej typu A. Zabieg wykonany przez doświadczonego specjalistę jest praktycznie bezinwazyjny i nie obarczony występowaniem skutków ubocznych. Pacjenta należy jednak poinformować, że w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni może wystąpić czasowe ograniczenie czynności manualnych.
Podczas wizyty u lekarza wykonuje sie test Minora, który określa zaawansowanie nadpotliwości oraz obszaru, na którym występuje, a który powinien zostać poddany leczeniu. Test taki jest całkowicie nieinwazyjny.
Po teście Minora następuje przystąpienie do leczenia, które polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w:
- pachy;
- podeszwy stóp;
- dłonie;
- czoło;
- skórę owłosioną głowy
- wargę górną.
Leczenie nadpotliwości skutkuje natychmiastowym poprawieniem komfortu życia, poprzez przywrócenie pewności siebie oraz powrotu do pełnej aktywności zawodowej i towarzyskiej.